Kursy walut
kupno | sprzedaż | |
---|---|---|
rozliczenie gotówkowe | ||
![]() |
4,1302 | 4,3890 |
![]() |
4,0216 | 4,2741 |
![]() |
4,9085 | 5,2544 |
rozliczenie bezgotówkowe | ||
![]() |
4,1597 | 4,3589 |
![]() |
4,0503 | 4,2448 |
![]() |
4,9336 | 5,2287 |
W zakresie trybu i zasad wnoszenia i rozpatrywania reklamacji oraz zgłoszeń o transakcjach nieautoryzowanych Klientów Banku Spółdzielczego w Skoczowie
Informacja o zasadach wnoszenia i rozpatrywania reklamacji:
- W celu umożliwienia Bankowi rzetelnego rozpatrzenia reklamacji, Klient powinien zgłosić reklamację niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zaistnieniu okoliczności budzących zastrzeżenia.
- Klient może złożyć do Banku reklamację dotyczącą świadczonych usług przez Bank lub jego działalności w następujących formach:
- pisemnej – osobiście w jednostkach organizacyjnych Banku albo przesyłką pocztową;
- ustnie- telefonicznie albo osobiście do protokołu podczas wizyty Klienta w jednostkach organizacyjnych Banku;
- w formie elektronicznej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, wysyłając e-mail na adres bank@bs.skoczow.pl.
- Jednostki organizacyjne Banku, w których można złożyć reklamację:
- Centrala w Skoczowie, ul. Objazdowa 10, tel. 33 857 95 00;
- Oddział w Skoczowie, ul. Objazdowa 10, tel. 33 857 95 00;
- Oddział w Brennej, ul. Wyzwolenia 97, tel. 33 851 34 90;
- Oddział w Chybiu, ul. Bielska 47, tel. 33 856 10 62;
- Filia w Strumieniu, ul. Pocztowa 5, tel. 33 857 01 47;
- Punkt Obsługi Klienta w Górkach Wielkich, ul. Breńska 2, tel. 33 853 99 72;
- Punkt Obsługi Klienta w Pruchnej, ul. Główna 3, tel. 33 857 90 03;
- Reklamacja winna zawierać w szczególności dane Klienta, datę zdarzenia, opis zgłaszanych zastrzeżeń lub niedogodności oraz jednoznaczne sformułowanie roszczenia. W miarę możliwości do reklamacji dołączone winny zostać dokumenty potwierdzające zasadność reklamacji.
- Klient może składać reklamację przez pełnomocnika dysponującego pełnomocnictwem posiadającym zwykłą formę pisemną, chyba że istnieją szczególne uwarunkowania wskazujące na konieczność zachowania innej formy szczególnej, o czym Klient jest informowany na etapie zawierania umowy.
- Termin na rozpatrzenie reklamacji rozpoczyna swój bieg od dnia następnego po dniu otrzymania reklamacji przez Bank.
- Reklamacja przekazana do Banku rozpatrywana jest w sposób zapewniający wydanie niezależnego i obiektywnego rozstrzygnięcia zastrzeżenia w niej zawartego.
- Bank udziela odpowiedzi na reklamację bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie:
- 15 dni roboczych od daty jej otrzymania w przypadku reklamacji, które dotyczą praw i obowiązków wynikających z Ustawy o usługach płatniczych;
- 30 dni kalendarzowych od daty jej otrzymania dla pozostałych reklamacji.
- W przypadku, uzasadnionej niemożności udzielenia odpowiedzi w terminach wskazanych w ust. 8, Bank:
- informuje Klienta pisemnie lub we wskazany przez niego sposób o konieczności wydłużenia terminu odpowiedzi, z zastrzeżeniem, że informacja ta może być przekazana wyłącznie na trwałym nośniku;
- podaje przyczyny opóźnienia;
- wskazuje okoliczności, które muszą zostać ustalone;
- określa przewidywany termin udzielenia odpowiedzi, który nie może przekroczyć:
- 35 dni roboczych od daty jej otrzymania w przypadku reklamacji, które dotyczą praw i obowiązków wynikających z Ustawy o usługach płatniczych;
- 60 dni kalendarzowych od daty jej otrzymania w przypadku Klientów – osób fizycznych (w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych i rolników), a dla pozostałych Klientów termin ten nie może przekroczyć 90 dni kalendarzowych dla pozostałych reklamacji.
- Odpowiedzi na reklamację Bank udziela w formie pisemnej, lub w innej formie uzgodnionej bezpośrednio z Klientem.
- W przypadku nieuwzględnienia roszczeń wynikających z reklamacji, Klient ma możliwość:
- odwołania się od stanowiska zawartego w odpowiedzi – do Zarządu Banku;
- złożenia zapisu na Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego;
- skorzystania z instytucji Arbitra Bankowego przy Związku Banków Polskich;
- wystąpienia z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego (dotyczy osób fizycznych, w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółki cywilnej oraz rolnicy).
- Niezależnie od opisanego wyżej postępowania reklamacyjnego, Klientowi w każdym czasie przysługuje prawo do wystąpienia z powództwem do właściwego miejscowo sądu powszechnego.
- Klient ma prawo do pozasądowego rozstrzygania ewentualnych sporów z Bankiem. Podmiotami właściwymi do rozstrzygania sporów są:
- Rzecznik Finansowy, ul. Nowogrodzka 47A, 00-695 Warszawa, do którego można się zwrócić w trybie wskazanym na stronie www.rf.gov.pl (dotyczy osób fizycznych, w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółki cywilnej oraz rolnicy);
- Bankowy Arbitraż Konsumencki przy Związku Banków Polskich, ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa, działający zgodnie z Regulaminem dostępnym na stronie www.zbp.pl/dla-klientow/arbiter-bankowy/dzialalnosc (dotyczy konsumentów);
- Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, skr. poczt. 419, 00-549 Warszawa, na zasadach określonych w Regulaminie dostępnym na stronie www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/sad_polubowny (dotyczy konsumentów).
- Klient będący konsumentem, ma również możliwość zwrócenia się o pomoc do właściwego Miejskiego (Powiatowego) Rzecznika Konsumenta.
- Bank Spółdzielczy w Skoczowie, jako instytucja finansowa podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą przy ul. Pięknej 20, 00-549 Warszawa, adres korespondencyjny Urzędu: Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, skr. poczt. 419, 00-549 Warszawa.
Informacja o zasadach wnoszenia i rozpatrywania zgłoszeń o transakcjach nieautoryzowanych:
- Klient Banku ma prawo do złożenia zgłoszenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej, które Bank jest zobowiązany rozpatrzyć zgodnie zasadami określonymi w art. 46 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o usługach płatniczych (t.j. Dz. U. 2019 poz. 659 z późn.zm.).
- Klient może złożyć zgłoszenie wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej:
- w formie pisemnej – osobiście, w siedzibie Banku bądź jego Oddziale/Filii, albo przesyłką pocztową w rozumieniu art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 23 listopada 2012r. – Prawo pocztowe (t.j. Dz. U. 2018r. poz. 2188 z późn. zm.) na adres siedziby Banku;
- ustnie – telefonicznie albo osobiście podczas wizyty klienta w siedzibie Banku bądź jego Oddziale/Filii;
- w formie elektronicznej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, na adres poczty elektronicznej: bank@bs.skoczow.pl.
- Klient powinien złożyć w Banku zgłoszenie wystąpienia nieautoryzowanej transakcji niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Zgłoszenie takie musi zawierać:
- numer rachunku lub numer karty związanej z nieautoryzowaną transakcją;
- imię i nazwisko Posiadacza rachunku/ Użytkownika/ Użytkownika karty;
- datę dokonania transakcji płatniczej;
- oryginalną kwotę transakcji płatniczej;
- nazwę akceptanta lub bankomatu w przypadku transakcji dokonywanych kartą;
- wskazanie powodu złożenia zgłoszenia;
- potwierdzenie czy Użytkownik/Użytkownik karty był w posiadaniu karty w chwili realizacji transakcji płatniczej, której dotyczy zgłoszenie;
- potwierdzenie czy transakcja na rachunku płatniczym była wykonana z należącego do Posiadacza rachunku/ Użytkownika karty urządzenia umożliwiającego dokonanie tej transakcji.
- W przypadku stwierdzenia przez Bank wystąpienia nieautoryzowanej transakcji, Bank niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia nieautoryzowanej transakcji, to jest najpóźniej do końca kolejnego dnia roboczego, z wyjątkiem przypadku, w którym Bank ma uzasadnione i należycie udokumentowane podstawy, aby podejrzewać oszustwo, przywraca obciążony rachunek Klienta do stanu, jaki istniałby, gdyby nie miała ona miejsca.
- Bank udziela odpowiedzi na zgłoszenie wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej w formie papierowej lub za pomocą innego trwałego nośnika informacji z zastrzeżeniem, że udzielenie odpowiedzi na zgłoszenie w wybranej formie nie może powodować wystąpienia ryzyka ujawnienia tajemnicy bankowej osobom nieuprawnionym niezwłocznie po zakończeniu postępowania wyjaśniającego.
- Bank Spółdzielczy w Skoczowie, jako instytucja finansowa podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą przy ul. Pięknej 20, 00-549 Warszawa, adres korespondencyjny Urzędu: Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, skr. poczt. 419, 00-549 Warszawa.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Skoczowie
Zgłoszenie reklamacji | otwórz >> |
Formularz osobistego/tel. zgłoszenia nieautoryzowanej transakcji płatniczej | otwórz >> |
Zgłoszenie reklamacji karta płatnicza | otwórz >> |
Zgłoszenie reklamacji karta kredytowa | otwórz >> |
Zgłoszenie reklamacji usługa biometrii | otwórz >> |
Informacja o terminach rozpatrywania niektórych reklamacji
W związku z wejściem w życie z dniem 7 kwietna 2020 r. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia innych terminów wykonania niektórych obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych (dalej: Rozporządzenie) Bank Spółdzielczy w Skoczowie informuje, że:
zgodnie z §81 ww. Rozporządzenia skróceniu ulega termin, z 30 dni kalendarzowych na 14 dni kalendarzowych, na udzielenie odpowiedzi na reklamacje składane przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, zawierające zastrzeżenia w przedmiocie zmiany (bądź odmowy jej dokonania) określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytów/pożyczek w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (art. 31f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych2).
Nie ma możliwości wydłużenia tego terminu w szczególnie skomplikowanych przypadkach.
Skrócenie terminu, o którym mowa powyżej dotyczy reklamacji dotyczących zmiany (bądź odmowy jej dokonania) określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytów/pożyczek udzielonych przez Bank Spółdzielczy w Skoczowie przed dniem 8 marca 2020 roku i w przypadkach, gdy zmiana taka jest uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy (przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną) dokonaną przez Bank Spółdzielczy w Skoczowie nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 roku.
Wyżej wymieniony (skrócony) termin obowiązuje przez okres obowiązywania Rozporządzenia.
Terminy rozpatrywania reklamacji w pozostałych sprawach pozostają bez zmian.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Skoczowie
1„Terminy, o których mowa w art. 6, art. 7 pkt 3 i art. 31 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, w zakresie spraw, o których mowa w art. 31f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, ulegają skróceniu do 14 dni.
2 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii bank może dokonać zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu udzielonego na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 2357 oraz z 2020 r. poz. 284, 288 i 321) przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, organizacji pozarządowej, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jeżeli:
1) kredyt został udzielony przed dniem 8 marca 2020 r. oraz
2) zmiana taka jest uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 r.
2. Zmiana, o której mowa w ust. 1, dokonywana jest na warunkach uzgodnionych przez bank i kredytobiorcę, przy czym nie może ona powodować pogorszenia sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do umowy pożyczki pieniężnej udzielonej przez bank.